czwartek, 26 marca 2015

Biblioteczka hobbystyczna - książki o frywolitce

W języku polskim nie ma zbyt wielu pozycji o robieniu koronki frywolitkowej, ale na szczęście w ciągu ostatnich dziesięciu lat ukazało się ich aż sześć (z tego, co mi wiadomo). Gdy w 2003 roku jesienią zaczynałam naukę tej techniki korzystałam z wydawnictw zagranicznych i z publikacji w Moich Robótkach i w Poradniku Domowym. Prezentację pozycji pozwolę sobie zrobić w porządku, w jakim trafiły do mojej biblioteczki.

Koronka frywolitkowa
Hana Horakova
Wydawnictwo RM
Warszawa 2005
87 stron

Książka opisuje podstawy koronki czółenkowej i trochę niewyszukanych wzorów. Trudno mi ocenić te podstawy, ponieważ w chwili, gdy książka ukazała się na rynku ja już umiałam robić frywolitkę, ale z tego co słyszę, to początkujący dobrze oceniają tą książkę.

Frywolitki. Klasyczne wzory
Kristine Nikolajsen, Inge Lise Nikolajsen
Wydawnictwo RM
Warszawa 2011 (pierwsze wydanie chyba 2006?)
80 stron


Książka prezentuje dość proste wzory. Dobra pozycja dla początkujących. Korzystałam z niej obrabiając chusteczki. Później stwierdziłam, że nie będę z niej korzystać i do niej wracać i komuś dałam w prezencie.Frywolitki. Biżuteria, ozdoby, dekoracje
Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło
Wydawnictwo RM
Warszawa 2013
95 stron


Dobrze pokazany ilustrowany kurs podstaw frywolitki. Książka zawiera trochę wzorów małych prac dobrych dla początkujących. W czasie, kiedy była wydawana ta książka odkryłam na facebooku grupę frywolitkową i po dość długiej przerwie wróciłam do frywolitkowania. Jest to pierwsza powszechnie dostępna na naszym rynku pozycja polskiej autorki i trzeba mieć nadzieję, że będą kolejne rodzime publikacje o frywolitce.
Frywolitki. Wzory, biżuteria, kartki
Lyn Morton
Wydawnictwo RM
Warszawa 2005
84 strony

Kursu frywolitki tutaj nie znajdziecie, ale za to można znaleźć całkiem sporo niewielkich wzorów przeznaczonych jak w tytule książki. Przy okazji można zobaczyć trochę ciekawych rozwiązań technicznych.Tatting theory and patterns
Frywolitka szkoła i wzory
Jan Stawasz
GECOM
Warszawa 2014
104 strony


Ta książka powinna być pokazana jako ostatnia, ale w związku z tym, że jest pierwszą częścią w stosunku do następnej, postanowiłam ją zamieścić w porządku cyklicznym.
Pierwsze jej wydanie, które ukazało się w roku 2008 wydane było wyłącznie po angielsku, natomiast kolejne wydanie jest już dwujęzyczne. Książka zawiera opublikowaną kiedyś w Moich Robótkach "Szkołę frywolitki" oraz w większości wzory, które również tam się ukazały. Obie książki autorstwa Jana Stawasza to takie trochę "koty w worku", bo nigdzie nie można ich obejrzeć, a kupić można tylko przez internet w wydawnictwie. Kto śledził kiedyś wzory w Moich Robótkach wie, czego może się spodziewać, a kto nie śledził może zajrzeć na stronę nieżyjącego już autora i tam w galerii zobaczycie jego prace.Tatted Treasures
Frywolitkowe skarby
Jan Stawasz
GECOM 2012
103 strony


W książce jest kilka wzorów, których nie widziałam w pismach robótkowych, ale w znakomitej większości są to wzory tam opublikowane. Nie podoba mi się szata graficzna książki i brak opisów wykonania, co może być utrudnieniem dla osób mniej zaawansowanych. Jednak muszę przyznać, że w moim dorobku frywolitkowym prace wg wzorów autorstwa Jana Stawasza stanowią chyba większość i na tych wzorach moja koleżanka Ela uczyła mnie frywolitki.


8 komentarzy:

 1. W swoich zasobach mam pierwsze trzy. Jestem bardzo początkująca we frywolitce a podstaw uczyłam się z drugiej pozycji. Jeśli chodzi o 3 pozycję to mnie nie zachwyciłam w ogóle....no może wzór bucików i na bombki są ok ale może to tylko moje odczucia. Książek pana Stawasza w ogóle nie spotkałam. Dzięki za fajny post!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki Jana Stawasza dostępne są tylko w wysyłce internetowej. W księgarniach ich nie było.

   Usuń
 2. Moja biblioteczka literatury fachowej zawiera pierwsza i dwie ostatnie pozycje.Z pierwszej wiecej korzystam teraz , gdy już umiem supłać , niż do nauki , ostatnie z kolei , kupiłam bardziej z potrzeby popatrzenia na piękne prace .Schematy rozpisane tak , ze muszę rozpiskę uzupełniać i dla mnie często zbyt wymyślne wzory , lubię mniej ozdobne .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przerobiłam sporo wzorów z książek Jana Stawasza, a właściwie jak jeszcze tych książek nie miałam i korzystałam z czasopism

   Usuń
 3. Mam wszystkie te książki, według wzoru z pierwszej książki zrobiłam nawet jedną serwetkę, ale supłać nauczyłam się z internetu. Kupiłam tez kilka broszurkowych książeczek zagranicznych w tej księgarni
  http://krainaksiazek.pl/sklep.html?keyword=Tatting&action=search&md=products_searcher&x=37&y=5
  zwłaszcza te ze wzorami gwiazdek. Bardzo żałuję, że nie ma takich wydań po polsku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam kilka książek zagranicznych o frywolitce i to nie tylko angielskie, ale również rosyjskie, jedną francuską i jedną niemiecką. Uwielbiam je przeglądać. Z tej niemieckiej korzystałam rozbudowując wzór Renulka na okrągłą serwetkę.

   Usuń
 4. Fajnie wiedzieć jakie są dobre książki ! Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, tych pozycji w języku polskim nie ma zbyt wiele, ale faktem jest, że zainteresowanie frywolitką rośnie. Sama już nauczyłam parę osób podstaw supłania.

   Usuń

Drodzy Czytelnicy, miło mi będzie, jeżeli po lekturze tego posta napiszecie tu parę słów komentarza. Komentarze zawierające treści reklamowe i linki do blogów, sklepów itp będą jednak usuwane. W przypadku starszych postów komentarze są moderowane i pojawią się dopiero po zatwierdzeniu. Proszę o cierpliwość.