wtorek, 23 lutego 2016

Biblioteczka hobbystyczna - książki o patchworku

Odkąd skończyłam patchworkową torbę parę razy usiadłam do maszyny, ale nie mogę pochwalić się niczym konkretnym. Szyje się kosmetyczka, ale z braku  odpowiedniego zamka błyskawicznego, nie została w ten weekend skończona. Trochę badałam możliwości maszyny i różnych stopek. Myślę, że taki czas zabawy z maszyną też jest przyjemny i pozwala później łatwiej sobie radzić. 

Dzisiaj postanowiłam opublikować kolejny odcinek serii biblioteczka hobbystyczna i w sposób naturalny są to książki o patchworku. Nie miałam w ręku wszystkich, które ukazały się w naszym kraju w ostatnich dziesięcioleciach, ale parę publikacji przeglądałam i część z nich mam w swojej biblioteczce. Osoby bardziej zaawansowane patchworkowo korzystają głównie z publikacji zagranicznych, a tych wybór jest przeogromny, natomiast mój dzisiejszy się do tego, co wydano w języku polskim.  acznę od dwóch pozycji, które książkami co prawda nie są, choć objętości tych pism godne są książki. Ukazały się w ostatnich dwóch latach jako numery specjalne Mollie.

To proste! Patchwork dla początkujących.
AVT - Korporacja Sp. z o.o.
Wydanie specjalne Mollie nr 2/2014
152 strony

Zbiór podstawowych informacji o warsztacie pracy i kilka prostych projektów. Przy okazji trochę reklam sklepów w których można kupić tkaniny bawełniane. 

Quilt na weekend
Proste projekty patchworkowe do szybkiego uszycia
Mollie wydanie ekstra nr 1/2016
AVT -Korporacja Sp z o.o. 
114 stron

Ponad dwadzieścia projektów do szybkiego uszycia. Biblioteka pani domu
Kleksa szkoła szycia
Patchwork
Wydawnictwo KLEKS
Bielsko - Biała, 1993
127 stron

Książka wydana już ponad dwadzieścia lat temu, ale odkrywający patchwork mogą w niej znaleźć wiele cennych informacji warsztatowych. Nie ma tu gotowych projektów, ale znajdziecie tu sporo cennych informacji. W oryginale tytuł ten był częścią dużej serii prezentującej tajniki szycia, w Polsce ukazały się niestety, tylko cztery tytuły.

Patchworki
Anne Hulber
Wydawnictwo RM
Warszawa 2004
144 strony

Trochę informacji warsztatowych i niewielka galeria patchworków. W książce nie ma projektów z opisami krok po kroku.


Odkryj patchwork
Grupa wydawnicza Foksal Sp z o.o. (Buchmann)
Warszawa 2013
128 stron

Książka prezentuje 21 projektów o różnej trudności które pozwolą doskonalić umiejętności.

Patchwork krok po kroku
Sharon Chambers
Wydawnictwo RM
Warszawa 2009
96 stron


Tytuł oryginału Learn to Quilt mówi sam za siebie, to książka dla początkujących. Książka prezentuje kilkanaście projektów, od najprostszych przez nieco trudniejsze. 

8 komentarzy:

 1. Masz bardzo bogato wyposażaną biblioteczkę fachowych lektur.Nasz rynek raczej ubogi , a tobie udalo sie zebrac calkiem sporo pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nasz rynek jest ubogi, jeśli idzie o publikacje językowe i obawiam się, że tak już zostanie. Niemniej jednak trzeba się cieszyć tym, co jest. Od dziecka książki robótkowe w moim domu bardzo mnie pociągały i gdy osiągnęłam zdolność operowania środkami pieniężnymi, chętnie je nabywałam :) Posiadanie dobrze wyposażonej biblioteczki jest bardzo przyjemne i bywa bardzo pomocne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. mam dwie pierwsze z nich się uczę przydała by się ta trzecia co ma więcej
  teorii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tą trzecią kupiłam całkiem niedawno na allegro, warto poszperać po antykwariatach.

   Usuń
 4. Dzięki za info - bardzo przydatne. Moim marzeniem jest spróbować uszyć chociaż niewielki patchwork, brakuje mi jednak determinacji i WIEDZY na temat.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zaczynać od czegoś małego, choć moja torebka, którą zamieściłam w jednym z ostatnich postów jest niewielka, to wymagała sporo pracy. Może trzeba się umówić na jakieś wspólne letnie szycie?

   Usuń
 5. Świetne pozycje,
  i fajny pomysł na pokazanie biblioteczki.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, ale tak, jak napisałam we wcześniejszych komentarzach, w języku polskim nie ma ich zbyt wiele.

   Usuń

Drodzy Czytelnicy, miło mi będzie, jeżeli po lekturze tego posta napiszecie tu parę słów komentarza. Komentarze zawierające treści reklamowe i linki do blogów, sklepów itp będą jednak usuwane. W przypadku starszych postów komentarze są moderowane i pojawią się dopiero po zatwierdzeniu. Proszę o cierpliwość.